2022 KPSS Merkezi Atama Takvimi Cumhurbaşkanlığı Tarafından Belirlendi!

2022 KPSS merkezi atama takvimi Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlendi. 2022 KPSS-1 yerleştirme döneminde kurumlar 4 Nisan 22 Mayıs tarihleri arasında kadro taleplerini bildirecek.

2022 KPSS Merkezi Atama Takvimi Cumhurbaşkanlığı Tarafından Belirlendi!

Cumhurbaşkanlığı tarafından "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre yapılan merkezi yerleştirmelere ilişkin "2022 Yılı KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi" açıklandı.

Takvime göre; 2022 KPSS-1 atamaları için kurumlar 4 Nisan -22 Mayıs 2022 tarihleri arasında kadro taleplerini bildirecek.Yerleştirme tercihleri ise 30 Haziran - 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılacak.

2022/2 merkezi atamaları için ise 3 Ekim - 18 Kasım 2022 tarihleri arasında kurumlar kadro taleplerini açıklayacak. Tercihler ise 21 Aralık -28 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılacak.

KPSS İLE MERKEZİ ATAMA NEDİR?

KPSS yerleştirme sisteminde aslolan puandır. Sistem en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirmeye başlar ve sırayla diğer adayların tercihlerini inceleyerek yerleştirir.

Yüksek puanlı aday tercihleri arasında yer alan boş bir kontenjana yerleşmeden sistem bir sonraki adayın tercihlerini incelemeye almaz. Ayrıca adayın tercih listesindeki kontenjanlar dolu ise onu rastgele başka boş bir kadroya yerleştirmez.

ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır. Merkezi yerleştirme her yıl 2 kez yapılır.