2022 KPSS atama kadroları belli oldu! Lise, önlisans ve lisans mezunları için atama kadroları başvuru kılavuzu

KPSS merkezi atama kadroları belli oldu. Başvurmak isteyen kişiler için ise kılavuz yayınlandı. İşte KPSS 2022/1 merkezi atama kadroları...

2022 KPSS atama kadroları belli oldu! Lise, önlisans ve lisans mezunları için atama kadroları başvuru kılavuzu

KPSS atamalarını bekleyen vatandaşlara müjdeli haber geldi. Uzun süredir bekledikleri atama kontenjanları ile birlikte başvuru kılavuzlarları yayınlandı. Mülakata ihtiyaç duyulmayan memur alımları için başvuru yapmak isteyen kişiler ise bu şartları ve kontenjanları oldukça merak etti. Lise, önlisans ve lisans mezunları tarafından alınacak kişiler için açılan kadro ise şu şekilde açıklandı;

Lise Mezunları için Atama Kadroları

Lise mezunları için açılan merkezi atama kadrosunda toplamda 62 kişilik bir alım yapılacaktır. Memurların unvanları ise şu şekildedir; Sağlık alanında memur, Vagon teknisyeni ve Teknisyen alımı ile lise mezunlarına ait kadro bu şekilde doldurulacaktır.

Önlisans ve Lisans Mezunları İçin Atama Kadroları

KPSS 2022/1 lisans mezunları için toplamda 1085 kişilik kadro açılmıştır. Önlisans için ise toplamda 731 kişilik kadro bulunmaktadır. Bu şekilde de en çok memur alımı lisans mezunları için yapımaktadır.

Belli bir puanın yanı sıra bu kadrolara girebilmek için belli başlı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartı sağlayan herkes dilediği gibi başvurusunu yapabilmektedir.

Merkezi atama için memur alım şartları bulun, ölisansmaktadır. Bu şartlara uygun olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişiler aşağıdaki şartları kesinlikle sağlaması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birinin bile eksik olması durumunda başvuru yapılamamaktadır. İşte 2022 KPSS memur alım şartları;

2022/1 Memur Alım Şartları

  • Başvuru yapmak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir.
  • Başvuru yapmak isteyen erkek vatandaşların kesinlikle askerlik görevlerini yapmış olmaları ya da tecillerinin bulunması gerekmektedir.
  • İşe alınmadan önce başvuru esnasında gerekli olan güvenlik soruşturmasından başarı ile geçmeleri gerekmektedir.
  • Girilen sınavlar sonucunda; Lise KPSS P94, önlisans KPSS türünde P93 ve lisans KPSS türünde P3 puan türlerine sahip olmaları gerekmektedir.

KPSS 2022/1 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular ÖSYM'nin kendi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Kişiler kendi bilgilerini girdikten sonra duyurular ekranında nelerin gerekli olduğuna dair bir seçenek görecektir. "Tercih Yap" seçeneğinden ise site kişileri başvuru ekranına yönlendirmektedir.

KPSS 2022/1 Yerleştirmeleri 30.06.2022 tarihinde saat 10.00'da başlamıştır. Son gün ise 07.07.2022 saat 23.59 olarak verilmiştir. Tercih ücreti ise 30 TL'dir.