2022 Bekçi maaşları ne kadar oldu? Bekçi olmanın şartları nelerdir? 2022 Bekçi alımı ne zaman yapılacak?

Son zamanların en gözde mesleklerinden biri olan bekçilik mesleği, milyonlarca kişinin başvurduğu ve yeni dönem itibari ile de başvuru yapmak istediği meslekler arasında yer alıyor. Vatandaşlar 2022 yılında bekçilik mesleğine dair yaşanan gelişmeleri araştırmaya başladı. Peki bekçi olmanın şartları neler? Bekçiler ne kadar maaş alıyor? İşte 2022 bekçilik haberinin ayrıntıları…

2022 Bekçi maaşları ne kadar oldu? Bekçi olmanın şartları nelerdir? 2022 Bekçi alımı ne zaman yapılacak?

2022 yılında bekçilik kadrolarında istihdam edilmek isteyen milyonlarca aday, yeni dönem itibari ile bekçilerin ne kadar maaş aldığını ve 2022 yılında bekçilik alımının olup olmayacağını merak etmeye başladı. Gün içerisinde en çok aranan konulardan biri olan bekçilik mesleği, yeni dönem maaşları ile göze çarpmayı başardı.

2022 Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına ait olan enflasyon oranlarından direkt olarak etkilenen bekçilik maaşları, 3 Ocak 2022 günü yeni enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra güncel ücretlerine ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yeni memur maaşları ile ilgili yaptığı zam açıklaması hem mevcut bekçilerin hem de bekçi olmayı planlayan kişilerin sevinmesini sağladı.

Bekçi maaşları, kişinin eğitim seviyesine göre değişiklik gösteren ücretler ile karşımıza çıkıyor. 2021 enflasyon oranlarına ve ek zamlara göre belirlenmiş olan bekçilik maaşları ise şu şekilde:
• Üniversitelerin lisans programlarından mezun olan bekçilerin maaşı: 5.421,41 TL
• Lise mezunu bekçilerin maaşı: 5.186,079 TL
• İlkokul mezunu bekçilerin maaşı: 5.008,221 TL

Bekçi Olmanın Şartları Nelerdir?

2022 yılında bekçi olarak istihdam edilmek isteyen adayların sağlamaları gereken şartlar henüz açıklanmadı. Ancak daha önce ki bekçi alımlarında belirlenmiş olan genel şartlar şu şekildeydi:
• En az lise mezunu olmak
• 167 santimetreden kısa olmamak
• 18-27 arasında yer alan beden kitle endeksine sahip olmak
• 31 yaşına girmemiş olmak
• Yüz kızartıcı bir suçtan ötürü hüküm giymemiş olmak
• Silah taşımaya ya da silah kullanmaya engel olacak bir sağlık sorununa sahip olmamak
• Alkol, uyuşturucu ya da diğer maddelerin kullanımından ötürü tedavi görmemiş olmak

2022 Bekçi Alımları Ne Zaman?

Yeni döneme ait bekçilik ilanlarının yayınlanmasını bekleyen milyonlarca aday, 2022 yılında bekçilik alımının ne zaman gerçekleştirileceğini araştırmaya başladı. Ancak resmi kurumlar, bu konu ile ilgili olarak henüz net bir açıklama yapmadı.