2022 Askerlik ve Doğum Borçlanması Oranları Belli Oldu! SGK Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Asgari ücretin açıklanmasının ardından 2022 yılında doğum ve askerlik borçlanması yapacaklar için oranlar belli oldu. İşte SGK borçlanma oranları…

2022 Askerlik ve Doğum Borçlanması Oranları Belli Oldu! SGK Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde eksik primlerin tamamlanması için sunulan borçlanma uygulamaları vatandaşların erken emeklilik hakkından yararlanmasını sağlıyor. 2022 asgari ücret zam oranlarının açıklanmasının ardından doğum borçlanması ve askerlik borçlanmasında da oranlar değişti.

Yeni yıldan itibaren daha yüksek oranlarla borçlanacak kişilerin erkenden başvuru yapması halinde güncel düşük ücret üzerinden hesaplama avantajlarından da yararlanması mümkün hale getirildi. Askerlik ve doğum sürelerini hesaplatarak SGK prim borçlanması yoluna gidecek vatandaşlar için güncel asgari ücret üzerinden hesaplamalar da yapılmaya başladı. Ortaya çıkan fark ise bir hayli yüksek.

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Emekli olmak isteyen kadın sigortalıların erken emeklilik hakkından yararlanabildiği doğum borçlanması uygulaması için hesaplama oranları değişti. Yeni yıldan itibaren uygulanacak yeni asgari ücret oranına göre yapılacak hesaplamalara göre yüksek bir borçlanma oranı ortaya çıktı.

3 çocuğa kadar borçlanma fırsatının sağlandığı doğum borçlanması ile kadın sigortalıların 6 yıla kadar erken emekli olması da sağlanıyor. 2022 yılı için yapılan hesaplamalarda günlük en düşük doğum borçlanması 57,15 liraya yükseldi. 2021 yılı için 38,15 TL olan bu oran 19 lira seviyesinde artmış oldu. En yüksek ise yeni yıldan itibaren günlük olarak 429 lira olarak hesaplama yapıldı.

2022 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Erken emeklilik fırsatının sunulduğu bir diğer borçlanma yöntemi de askerlik borçlanması olarak tanımlanıyor. Erkek sigortalı çalışanların askerde geçirdikleri sürelerin hesaplanarak askerlik borçlanması ile prime eklenmesi sağlanıyor. Buna göre 2022 yılında yapılacak hesaplamalarda 286,20 lira olan en yüksek rakam böylece 429 TL’ye yükselmiş oldu. En düşük ise 57,15 TL olarak hesaplanmaktadır.

Askerlik ve Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik ve doğum borçlanması yöntemi ile erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyenler e – Devlet üzerinden başvurularını yapabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu ‘’4/A Askerlik Borçlanması Başvurusu’’ veya ‘’4/A Doğum Borçlanması Başvurusu’’ ekranı üzerinden T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapan vatandaşlar başvuru adımlarını takip edebilir. Ancak başvuru yapacakların söz konusu borçlanma yöntemleri için taşıması gereken şartları sağlamaları gerekmektedir.