2021 YKS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? Hatalara Aman Dikkat Bir Sene Kaybetmeyin

2021 YKS tercih süreci ne zaman başlayacak? Üniversite adayları hangi hususlara dikkat edecekler? Tüm detaylarıyla haberimizde.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

ÖSYM Başkanlığı milyonlarca adayı ilgilendiren YKS sonuçlarını açıkladı. Öğrencilerin kaç puan aldıkları, sıralamaları, üniversitelerin boş kontenjanları, taban tavan puanları belli oldu. ÖSYM tarafından sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler ve velirler için yeni süreç  başlayacak.

Üniversite eğitimi alabilmek için tercinde bulunacak adaylar için sürecin nasıl işleyeceğini baştan sona aktarıyoruz. İşte 2021 YKS tercih süreci.

2021 YKS TERCİH SÜRECİ ÖSYM İŞLEMLERİ

2021 yılında YKS’ye katılan 2 milyon adayın ortak hedefi önlisans veya lisans programlarına yerleşebilmek. Bu hedefleri için sınav aşamasını tamamlayan adaylar tercih süreci için hazırlık içindeler. Sınav aşamasının ardından en önemli süreç olan tercih döneminde en doğru adımları atmak zorundalar. Tercih sürecine ilişkin açıklama ise geldi. 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün kendisine ait sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. YKS puanlarının açıklanmasının hemen ardından yapmış olduğu paylaşımında Aygün, tercihlerin ne zaman başlayacağını açıkladı. YKS için tercih döneminin 6 Ağustos tarihinde başlayacağını bildiren Aygün paylaşımında şu ifadelere yer verdi. "Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını dilerim. Adaylarımız tercihlerini 6-14 Ağustos tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr'den yapacaklardır. Adaylarımıza hayırlı olmasını dilerim."

TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

YKS tercih işlemleri için sistem 6 Ağustos tarihi itibariyle açılacak. Sistemin açılmasının ardından adaylar puanları ve sıralamalarına göre bir tercihlerini belirleyecekler. Burada adayların çok dikkatli olmaları gerekmekte. Bu noktada uzman yardımı da alınabilir. 

Tercihlerini belirleyen adaylar daha sonra ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden süreci yönetecekler. ÖSYM sistemine T.C. numaraları ve kendi şifreleri ile giriş yapacak olan adaylar Tercihler bölümünden 2021 YKS’yi seçecekler. Karşılarına çıkan ekranda adaylar tercihlerini sıralayacaklar. Tüm tercihlerini sisteme giren adaylar Onayla butonuna basarak süreci tamamlayacaklar. 

HABERİ PAYLAŞ: