2021 Yıl Sonu Enflasyon Oranlarına Dair Merkez Bankası Beklenti Verileri Açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon oranlarına ilişkin tahminlerini açıkladı. TCMB enflasyon oranlarının yılsonunda yükseleceğini öngördü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Ekonomi gündemi tarafından merakla beklenen beklenti verileri Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklandı. Kavcıoğlu piyasalara ilişkin beklentilerinde enflasyon oranlarının beklenenden daha fazla artacağını ifade etti. 

TCMB 2021 YILSONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YENİ RAKAMLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu 2021 yılının 3. Enflasyon Raporı verilerini açıkladı. Kapsamlı bir konuşma gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu dolar kuru ve emtia fiyatlarında ki artış ile talebin artmasının enflasyonu etkilediğini söyledi.

Konuşmasında “Küresel ölçekte devam eden arz kısıtları, üretim darboğazları ve taşıma maliyetleri, üretici fiyatlarının artmasına neden oluyor” ifadelerini kullanan Merkez Bankası Başkanı yeni beklenti oranlarını kamuoyu ile paylaştı. İlan edilen rapora göre Merkez Bankası 2021 yılı sonunda enflayon oranlarını  yüzde 14.1 seviyesinde olacağını öngördü. TCMB'nin 2. dönem raporunda ise enflasyon oranlarına dair beklentiler daha düşük seviyedeydi. Son rapor ile bilrikte 2021 yılsonu enflasyon oranları yüzde 12.2'den yüzde 14.1 bandına çıkarıldı.

2022 yılı için oluşan beklenti ise yüzde 7.8 olarak duyuruldu. Bu rakam bir önceki raporda yüzde 7.5 olarak ilan edilmişti. 

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu yeni enflasyon rakamlarının belirlenmesine dair yaptığı açıklamasında "İkinci çeyrekte toplam talep koşulları daha ılımlı görünüm sergilerken, gıda ve emtia fiyatlarındaki gelişmeler, enflasyon görünümünü olumsuz etkiledi. Risk primi ve oynaklık düşmekle birlikte hala yüksek seyrediyor." ifadelerine yer verdi. Kavcıoğlu konuşmasında ayrıca uygulanan para politakalarının enflasyon hedefine ulaşmada temel araç olduğunu ancak ara politikasının tek başına yeterli olmayacağını söyledi. 

HABERİ PAYLAŞ: