2021 TYP İlanlarına Kimler Başvuru Yapamaz? Kamuya Geçici İşçi Alımı Mevzuatı

TYP kapsamında yapılacak geçici personel alım ilanlarına her aday başvuruda bulunamayacak. Peki TYP İş İlanları için sağlanması gereken şartlar neler? İlanlara kimler başvuru yapamaz? Yanıt buldu.

2021 TYP İlanlarına Kimler Başvuru Yapamaz? Kamuya Geçici İşçi Alımı Mevzuatı

TYP kapsamında gerçekleştirilecek 2021 yılı geçici işçi alım ilanları onbinlerce kişi tarafından yakından takip ediliyor. Sosyal yaşamda normalleşmesinin sağlanması, işyeri faaliyetlerin başlamış olması ve bundan sonraki dönemde tam açılmanın sürekli devam etme ihtimali ilanların yayımlanması noktasında ki beklentiyi artırıyor.

TYP GEÇİCİ İŞÇİ ALIM İLANLARINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

TYP kapsamında yayımlanan geçici işçi alım ilanlarına başvuruda bulunacak olanların sağlamaları gereken standart koşullar var. Ancak bu koşulları sağlamak başlı başlına yeterli değil. İlan edilen koşulların dışında sağlanması gereken diğer şartlar ise İŞKUR tarafından resmi site üzerinden açıklandı.

Standart TYP İşçi Alımı Başvuru Şartları

Toplum Yararına Program kapsamında yayımlanan iş ilanlarına başvuruda bulunacak olanların sağlamaları gereken temel şartların başında adayların İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmaları geliyor. Bunun dışında adayların 18 yaşından büyük olmaları, emekli maaşı veya malul aylığı almıyor olmaları isteniyor. Açıköğretim dışında öğrenci olanlar da TYP kapsamında iş ilanlarına başvuru yapamazlar.

KİMLER İLANLARA BAŞVURU YAPAMAZ?

Yukarıda yer alan temel şartların dışında İŞKUR resmi sitesinden bazı adayların ilan edilecek geçici işçi alımlarına başvuru yapamayacağını açıkladı. Kurum tarafından ilan edilen bu şartlar daha önce TYP programlarına yada İŞKUR'un farklı bir programına dahil olanlara yönelik. İşte İŞKUR tarafından ilan edilen o başvuru şartları.

* İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan daha önceki dönemde yararlanan işsiz vatandaşlar, TYP ilanlarına 6 ay sonra başvuru yapabilirler.

* TYP programlarına daha önce katılanlar, iş programına dahil edilenler mazeretsiz olarak işten ayrılmışlarsa veya işten kendi kusurları nedeniyle çıkarılmışlarsa 2 yıl TYP ilanlarına başvuruda bulunamazlar.

* Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

* Son olarak ise devam eden bir TYP programında çalışırken ilişiği kesilenler, aynı program için ikinci başvuruda bulunamazlar.

TYP'DEN İKİNCİ KEZ YARARLANMAK İSTEYENLER İÇİN

TYP programlarına dair yönetmelik kapsamında bir sene içinde en fazla 9 aylık süre için TYP programlarından faydalanılır. 9 ayın ardından 3 aylık beklemede kalacak olan işsiz vatandaşlar daha sonra yeni başvuru yapabilirler.