2021 Ağustos Ayı Maaşıyla Asgari Ücretliler En Fazla Kaç TL İhtiyaç Kredisi Çekebilirler?

Asgari ücretle çalışan ve başka geliri olmayanlar için bankaların sunduğu en yüksek kredi limiti kaç TL? Ödemeler nasıl hesaplanır? Detayları ile aktarıyoruz.

Finans 01.08.2021 - 18:35 01.08.2021 - 18:35 Mustafa Karagöz

Çeşitli nedenlerle nakit ihtiyacı olanlar ve çok yüksek limitle kredi kullanmak isteyen asgari ücretliler, aylık maaşlarına göre bir kredi kullanabilecekler. Peki asgari ücretlilerin kullanabileceği kredi limiti ne kadar olacak? İşte bilinmesi gerekenler. 

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR NE KADAR KREDİ KULLANABİLİR?

Bankalar ihtiyaç kredisi limitlerini belirlerken hem güncel hesaplama formülünü uygularlar hemde kendi prensipleri kapsamında baız inisiyatif alırlar. Bu bağlamda ihtiyaç kredisi kullanımlarında kullanılacak kredi limiti bankadan bankaya farklılık gösterir. Ancak kişilerin kullanabilecekleri krediler için belli bir ortalama limit bulunuyor. 

Kredi limitinin belirlenmesinde etkili olan iki önemli faktör bulunuyor. Bilincisi kişinin gelir ve kazanç durumu ikincisi ise kişinin risk puanı. 

İhtiyaç kredisi kullanımında kişi asgari ücretle çalışıyor olsa dahi aynı hanede ikinci eglir olması, evin kendine ait olmas, araba ve benzeri gayrimenkuller olması kullanılabilecek kredi limitini etkiler. Tüm bu etmenler bankaların kişinin talebine göre inisiyatif almasını ve daha yüksek kredi sağlamasını sağlar.

Standart İhtiyaç Kredisi Limiti Hesaplama Formülü

İhtiyaç kredisi kullanacak olan bir kişi için limit hesabı aylık taksit üzerinden yapılır. Bankalar kişinin aylık gelirinin yüzde 50'sini taksit olarak kabul edebilir ve en uzun vadeli kredi ödeme planıyla ihtiyaç kredisi sağlayabilir. 

Asgari ücretli çalışan ek geliri olmayan bir kişi için kredi limit hesabı yapılırken aylık gelir 2 bin 825TL olarak alınacak. Bu tutarın yarısı kredi limiti olarak kullanılabilir. Bu durumda müşteriler aylık 1412 TL taksit ödeyebilirler. Un uzun vade dönemi ise 36 ay olarak uygulanacak. 

Bu hesaplamalar sonunda aylık faiz oranının da etkisiyle kullanılabilecek kredi limiti 33.000 TL ile 40.000 TL arasında olacak. Ancak bazı bankalar inisiyatif alarak bir miktar daha yüksek kredi olanağı sunabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@