20 Milyon Öğrenciyi Kapsıyor! Binlerce TL'lik 2021 2022 Öğrenci Burs ve Destekleri 

Devlet kurumları, vakıflar ve dernekler üzerinden milyonlarca öğrenci için burs ve destek programları devam ediyor. Öğrenciler bu burs destek programlarına nasıl başvuru yapacaklar? İşte yanıtı...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Türkiye'de 20 milyondan fazla öğrenci bulunuyor. İlk ve orta öğrenimde yaklaşık 19 milyondan fazla öğrenci bulunuyor. Yükseköğrenim içerisinde çok sayıda öğrenci eğitim hayatlarına devam ediyor. Devlet ise eğitim hayatına devam eden öğrenciler destek programları sağlıyor. Devlet kurumlarının yanında farklı vakıf ve dernekler de öğrencilere özel olanaklar sunuyorlar. 

2021 - 2022 EĞİTİM ÖĞRENİM DÖNEMİNDE BURS VE KREDİ VEREN KURUM VE KURULUŞLAR

Kamugundemi.com olarak bizlerde 2021 2022 yılı eğitim öğrenim dönemi için burs ve destek sağlayacak kurumları listeledik. 

PYBS BURSU - İLK VE ORTA ÖĞRENİM İÇİN

MEB tarafından sağlanır. Destekler 5. sınıf ile 12. sınıf arası tüm sınıfları kapsar. Burs desteğinden yararlanmak için öğrencilerin parasız yatılı bursluluk sınavında başarılı olmaları gerek. Öğrenciler için bir diğer detay ise söz konusu desteğin aileden bir kişi başvuruda bulunabilir. 

VGM BURS DESTEĞİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü'de hem ortaokul hemde yükseköğrenim öğrencilerine burs imkanı sağlayan kurumların başında geliyor. Burs başvuruları kurum tarafından ilan edilir genellikle başvurular güz döneminde duyurulur. 2020-2021 eğitim yılında; ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL burs sağlanır. 

SED DESTEĞİ - 1259 TL DESTEK ÖDEMESİ

SED yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanır. Destek aylık yada yılda en fazla iki defa olarak sağlanır. Ekonomik olarak zorluk yaşayan ailelerin faydalanabildiği destekler için e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. SED yardımları yıllık bir çocuk için 1259 TL'dir. 

KYK BURSU

Devlet tarafından sağlanan ve milyonların başvuruda bulunduğu desteklerin başında KYK bursu geliyor. KYK bursu lisans ve önlisans öğrencilerine verilir. Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra e-Devlet üzerinden başvuruları alınan KYK bursları geri ödemesizdir. KYL aynı zamanda öğrencilere öğrenim kredisi sağlamaktadır. Ancak kredileri faiziyle geri ödenir.  KYK bursu aylık 650 TL olarak ödenir. 

ŞARTLI EĞİTİM DESTEĞİ

Sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelere, çocukların örgün eğitime devam etmeleri ve okulun açık olduğu aylarda bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları şartıyla "Şartlı Eğitim Desteği" sağlanır. Destek ödemeleri ilkokul ve ortaokul öğrencileri için aylık yapılır. Ödemeler ilkokulda aylık 45 TL ile 50 TL olurken ortaokulda aylık 55 TL ile 75 TL arasında ödenir. 

HABERİ PAYLAŞ: