198 Sınıfta Yüz Yüze Eğitime Ara Verildi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 198 sınıfta vaka veya yakın temas tespit edildiğini, bu sınıflarda yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

Eğitim 13.09.2021 - 16:28 13.09.2021 - 18:00

Tatilin bitmesiyle birlikte, ilk, ortaokullar ve liselerde yüz yüze eğitim dönemi başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT Haber'de katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Okulların açık kalmasının milli güvenlik meselesi olduğunu belirten Özer, 850 bin derslik içerisinde 198 sınıfta yüzyüze eğitime ara verildiğini ancak uzaktan eğitimin devam ettiğini ifade etti. "Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir." şeklinde konuşan Milli Eğitim Bakanının açıklamalarından satır başları şu şekilde:


"198 Vaka Tespit Edildi"
Türkiye'de aktif olarak 850 bin derslik sayısının olduğunu ifade eden Özer, yüz yüze eğitime geçilmesini takip eden bir hafta içinde 198 sınıfta vaka veya yakın temas tespit edildiğini dile getirdi. Söz konusu 198 sınıfta yüz yüze eğitime ara verilmesine karşın, uzaktan eğitimin devam ettiğini vurgulayan Özer, tatil edilen okulun bulunmadığını kaydetti.

bakan-korona-acıklama


"Kurallar Belli"
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm okullar için uyulması gereken kuralların belirlendiğinin altını çizdi. Vakaların yaşanması durumunda okula ilişkin değil sınıfla ilgili karar alınacağını söyleyen Özer, okulların açık kalacağını vurguladı.


"İki Doz Aşı Olan Öğretmen Oranı Yüzde 78"
Öğretmenlerin aşılanma oranının da Türkiye ortalamasının bir hayli üstünde olduğunu ifade eden Bakan Özer, en az bir doz aşı olan öğretmenlerin oranının yüzde 91, iki doz aşı olan öğretmenlerin oranının ise yüzde 78 olduğunu açıkladı. Özer, öğretmenlerin aşı olma oranlarının, topluma örnek olma konusunda da önemli bir unsur olduğunu ifade etti.


"Milli Güvenlik Meselesi"
Öğrencilere ilişkin hiç bir şekilde aşı ya da PCR zorunluluğu olmadığını söyleyen Özer, PCR testinin de velinin rızasına bağlı olduğunu vurguladı. Okulların açık kalmasının bir milli güvenlik meselesi olduğunu söyleyen Özer, "Şimdi elbirliği yapma zamanı. Okulların en son kapanan yerler olması için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@