1535, 1840 ve 2085 TL! Duruma göre maaş bağlanacak SSK'sı Bağkur'u olmayanlar

Sosyal güvencesi olmayan, SSK Bağkur prim ödemesi yapmayan vatandaşlara maaş bağlanacak. VGM ve SYDV gibi kurumlar tarafından bağlanan maaşlar aylık 1535 TL, 1840 TL ve 2085 TL bandında bulunuyor.

1535, 1840 ve 2085 TL! Duruma göre maaş bağlanacak SSK'sı Bağkur'u olmayanlar

SSK Bağkur gibi sosyal güvencesi olmayanlara iki kurum tarafından maaş bağlanıyor. Gelir şartının da olduğu destek ödemeleri kapsamında vatandaşlar aylık düzenli yardım alma hakkına sahip oluyorlar. Ayrıca düzenli bu destekler muhtaçlık durumunun devam etmesi durumunda kesilmiyor.

VGM MUHTAÇ AYLIĞI - 2085 TL ÖDENİYOR

Vakıflar Genel Müdürlüğü; annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaç durumdaki vatandaşlara tüm koşulların koşulu ile maaş bağlanıyor. VGM başvuru koşullarını; sosyal güvence olmaması, herhangi bir düzenli ek gelir olmaması, mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olması ve gelir getirici gayrimenkul sahibi olunmması olarak açıkladı.

Şartları sağlayanlara aylık 2088 TL ödeme yapılır. Ödemeler için VGM İl Müdürlüklerine başvuru yapılması yeterlidir.

SYDV YAŞLI MAAŞI - 1535 TL ÖDENİYOR

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ise Aile Bakanlığı koordinesinde yaşlı vatandaşlara maaş bağlıyor. Bu maaş ödemeleri için yaşlı vatandaşların 65 yaş şartını doldurmuş olması, SSK Bağkur gibi güvencesi olmaması, emekli maaşı olmaması gerekiyor. Aylık hane kişi başı gelir de asgari ücretin üçte biri durumundaysa ödemeler yapılıyor.

Şartları sağlayanlara aylık 1536 TL ödeme yapılur. Ödemeler için SYDV ilçe müdürlüklerine gidilebilir e-Devlet'ten başvuru yapılabilir.

SYDV ENGELLİ MAAŞI - AYLIK 1840 TL ÖDENİYOR

SYDV tarafından sağlanan ikinci destek ödemesi ise engelli maaşı. SYDV'ler sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünde az olan vatandaşlara engelli maaşı bağlar. Ödemeler yüzde 40 ve yüzde 70 üzeri engelli olan vatandaşlara sağlanır. İki farklı tutarda ödeme yapan bakanlık 1226 TL ve 1840 TL ödeme yapar.

Başvurular diğer destek ödemelerinde olduğu gibi SYDV ilçe müdürlüklerine gidilebilir e-Devlet'ten başvuru yapılabilir.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA - AYLIK 500 TL ÖDENİR

Son resmi nikahlı eşini kaybetmiş 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan kadınlara destek ödemesi yapılır. Ödemeler SYDV'ler tarafından sağlanır. Aylık 500 TL olarak ödenen destek ödemeleri hesaplara 2 ayda bir yatırılır. Bu destek ödemelerini almak isteyenler kendi ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidebilirler.

Eşini kaybeden kadınlara 2 ayda bir olmak üzere 1000 TL destek sağlanır.