150 itfaiye eri alım başvuruları başladı! Ankara Büyükşehir Belediyesi şartları açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi 150 itfaiye eri alım başvuruları başladı. Peki itfaiye eri alım şartları neler? KPSS puanı isteniyor mu? Başvurular nasıl yapılacak? Sınavlar nasıl olacak? İşte detaylar.

İlan 01.10.2021 - 08:40 01.10.2021 - 08:43 Ali Parim

Ankara Büyükşehir Belediyesi 150 itfaiye eri alımı için ilan yayımladı. İlana göre; itfaiye eri adaylarının, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği veya Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans programlarından mezun olmaları ve en az C sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekiyor.  Ayrıca adaylarda KPSS'den (P93) en az 60 puan almış olmak şartı aranıyor. 

İtfaiye eri alımı başvuruları ne zaman yapılacak?

ABB itfaiye eri alımı için başvurular bugün (1 Ekim 2021) başladı. Adayların sınava katılabilmek için 12 Ekim 2021 mesai bitimine kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Adayla0,r kendilerinde istenilen belgelerle birlikte sağlık personeli gözetiminde boy ve kilo ölçümü yapmak üzere Cumhuriyet Caddesi 19 Mayıs Kompleks içerisinde bulunan Atatürk Spor ve Sergi Sarayı Altındağ-ANKARA adresine şahsen müracaat ederek başvuru sürecini tamamlayacaklar.

Posta ve mail yolu ile veya eksik bilgi ve belgelerle ya da nitelikleri uygun olmadığı halde yapılan başvurular, değerlendirmeye alınmayacak.

Ayrıca başvuru sırasında HES (hayat eve sığar) kodu sorgulaması yapılacak.

Başvuracak adaylardan hangi belgeler isteniyor?

Başvuru sırasında; Sınava girmek isteyen adaylar, www.ankara.bel.tr adresi üzerinden elektronik ortamda dolduracakları başvuru formlarının çıktısını alıp imzalayarak başvuru formuna aşağıdaki belgeleri ekleyecekler;

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi,
 • Diploma veya Mezuniyet belgesinin aslı veya noter onaylı örneği (aslı ibraz edilmek kaydıyla suretleri belediyemizce tasdik edilebilir),
 • Yabancı Okul Mezunları için Denklik Belgesinin aslı veya noter onaylı örneği (aslı ibraz edilmek kaydıyla suretleri belediyemizce tasdik edilebilir),
 • Sürücü belgesinin aslı veya noter onaylı örneği (aslı ibraz edilmek kaydıyla suretleri belediyemizce tasdik edilebilir),
 • KPSS Sonuç Belgesinin ÖSYM sitesinden alınan doğrulama kodlu bilgisayar çıktısı,
 • Askerlikle ilişiği olmadığına dair beyanı,
 • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmadığına dair beyanı,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (1 adedi forma yapıştırılacak),

Bavşvurular nasıl değerlendirilecek?

KPSS puanları göz önünde bulundurularak en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında aday sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacak.

Sınava çağrılacak son sıradaki adayla aynı puana sahip olan diğer adaylar da sınava çağrılacak. Sınava girmeye hak kazanan adaylar KPSS puanları ile 18/11/2021 tarihinde Belediye'nin web sayfası www.ankara.bel.tr adresinde ilan edilecek. Adaylar sınav giriş belgelerine bu adres üzerinden erişebilecek. Bu belge sınava girişte ibraz edilecek.

Sınav ne zaman, nerede ve nasıl olacak?

Sözlü ve uygulamalı sınav 22/11/2021-01/12/2021 tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının Zübeyde Hanım Mahallesi Turgut Özal 2 Bulvarı No:9, 06070 İskitler-Altındağ/ANKARA adresindeki yerleşkesinde yapılacak. Sınavlar saat 09.00’da başlayacak.

Sözlü ve uygulamalı sınav, aynı gün içerisinde bitirilemez ise ertesi gün devam edilecek.
Sınava girmeye hak kazandığı halde, ilan edilen sınav tarihinde sınava katılmayan ve/veya mazeretine binaen katılamayan adaylar, sınav hakkını kaybetmiş sayılacak.

Sözlü sınavda ne sorulacak?

 •  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası,
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,
 • Mahalli idarelerle ilgili temel mevzuat,

Uygulamalı sınav ise kadro unvanına ilişkin mesleki bilgi ve yeteneğin ölçülmesi ile araç kullanımı ve sportif dayanıklılık gibi özelliklerin ölçülmesini kapsayacak şekilde yapılacak.

DETAYLI BİLGİNİN YER ALDIĞI İLAN METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@