"10 milyar doları şakkadak satarım" açıklaması olay olmuştu! Necmettin Batırel'den yeni dolar değerlendirmesi

3,5 TL olduğu dönemde doların düşürülmesi için "Ben olsam 10 milyar doları şakkadak satarım" önerisini sunan Türkiye yazarı Necmettin Batırel'den dikkat çeken bir dolar ve faiz değerlendirmesi daha geldi.

Finans 16.11.2021 - 12:38 16.11.2021 - 12:38 Ali Parim

Dolar son günlerde 10 TL seviyesini aşarak rekor üzerine rekor kırarken, dolar'ın 3,5 TL olduğu dönemde katıldığı bir canlı yayında yaptığı "10 milyar doları şakkadak satarım" açıklamasıyla adından uzun süre söz ettiren Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel'den dikkat çeken bir değerlendirme daha geldi. Batırel, "Akıllı Mücadele" başlıklı yazısında, doların neden yükseldiğinin ve Merkez Bankası'nın faiz indirimine daha ne kadar devam edeceğinin yanıtını verdi. 

Son bir ayda Türk lirasının değerinin yüzde 11 düştüğünü ifade eden Batırel, "11 Ekim’de 8,93 TL olan dolar, 9,97’ye tırmandı. ABD Merkez Bankasının varlık alımlarını azaltma kararıyla birlikte dünya para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiği dönem başladı." dedi.

DOLARIN YÜKSELMESİNİN NEDENİ DEUTCSHE BANK'IN AÇIKLAMASI 

Necmettin Batırel, TL'nin dolar karşısında gerilemesinin asıl nedeninin ise Alman bankacılık devi Deutcshe Bank'ın faiz tahmini olduğunu söyledi. Batırel, "Alman Deutcshe Bank, Para Politikası Kurulunun yıl sonuna kadar 200 baz puanlık faiz indirimine gideceğini yıl sonunda politika faizinin %14’e düşeceğini açıklayınca piyasa alevlendi, dolar 10 TL’ye dayandı. Oysa Merkez Bankası ekim ayında önden yüklemeli olarak faizi 200 baz puan aşağı çektiğini ve indirim için dar bir alan kaldığını açıklamıştı. Bu ifadeden kasımdaki indirimin ekimde yapıldığını anlıyoruz... Büyük ihtimalle 18 Kasım toplantısında faiz sabit tutulacak. Aralıkta 50 baz puanlık bir indirimle yıl tamamlanacak." ifadelerine yer verdi. 

Yazısının ilerleyen bölümlerinde Merkez Bankası'nın başarılı bir para politikası izlediğini ileri süren Batırel, "Eylülde ihracattaki rekor artış cari işlemler hesabının, 1 milyar 652 milyon dolar fazla vermesini sağladı. Geçen sene eylülde cari hesap 2,5 milyar dolar açık vermişti. 2020'de 27 milyar 539 milyon dolar olan 12 aylık cari işlemler açığı 18 milyar 444 milyon dolara geriledi... Döviz açığımız 1 yılda 9 milyar dolar azaldı. Resmî rezervler eylülde net 5,6 milyar dolar artarak 125,4 milyar dolara yükseldi..." dedi.

Batırel yazısının sonunda ise kurlarla akıllı mücadelenin böyle olacağını savunarak, faizi yükseltip ekonomiyi kilitlemenin doğru olmadığını ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@