1 gr altın artık 600 TL! Rekorlar üst üste geliyor!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de açıklanan enflasyon oranın aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde olması ons altının fiyatını 1870 dolara kadar çıkardı. Ons altındaki bu hızlı yükseliş yurt içinde gram altının 600 liraya çıkmasına neden oldu. Dolar ise artık 10 lira oldu. Her 1 kuruş artış döviz ve altında yeni bir rekorun yaşanmasına neden oluyor.

Finans 12.11.2021 - 21:51 12.11.2021 - 21:51 Mustafa Çokyaşar

Altın fiyatlarında son dönemde hızlı bir artış yaşanıyor. Her gün yeni bir rekora imza atan altın,  ABD Merkez Bankası (Fed) varlık alım programında azaltıma kasım ayında başlayacağını açıklayarak sıkı para politikasına geçişin sinyalini verse de enflasyon hala yüksek seviyelerde bulunuyor.

ABD'de bugün açıklanan enflasyon oranının beklenenden yüksek olması altının daha da hızlı yükselmesine neden oldu. Altın şu sıralar 600 liradan işlem görüyor.

ABD’de ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  yüzde 6.2 olarak açıklandı. Ancake piyasalardaki beklenti ise yüzde 5.8 idi.

Tüketici fiyatlarının aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde olmasyla enflasyon ABD'de 31 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu nedenle güvenli liman olarak nitelenen altına talep bir anda arttı.

Ons altın, kritik verinin açıklanmasıyla birlikte 1880 dolara kadar yükseldi.

Güne 590 liradan başlayan gram altın, ilerleyen saatlerde 593 lirayı test etti. Ancak gram altın, ons altındaki artışın etkisiyle az önce 600 liraya çıkarak yeni bir rekora imza attı.

Dolar ise tarihte ilk kez 10 lira oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@