Reklamı GeçBdp Bire Bir Başbakan İle Görüşmek İstiyor

2013-09-10 13:29:09
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını, "Barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz" diye değerlendirirken, "Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" dedi. ANKARA (ANKA)- BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını, "Barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz" diye değerlendirirken, "Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" dedi.
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını değerlendirdi.

-"BİR UYARI OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ"-

AK Parti Hükümetinin kendisinden beklenen ikinci aşamanın demokratik yasal ve anayasal değişiklikler yapılması hususunda tek bir somut adım atmadığını iddia eden Baluken, KCK'nın açıklamasına ilişkin şöyle dedi:
"Bu açıklamanın tamamına baktığımızda bu açıklama içeriğinin barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz. Özellikle bu durum AKP Hükümetinden kaynaklı tıkanıklığın giderilmesi için hala var olan fırsatın devam ettiği anlamına geliyor.
AKP Hükümetinin bir an önce bu adımları atması gerektiği çağrısını yinelemek istiyoruz."
Baluken, TBMM'nin erken açılması için yaptıkları çağrıyı da yineledi.

-SORULAR-

Bir basın mensubunun, "Sayın Buldan bir an önce İmralı'ya gitmemiz gerekiyor, dedi, müracaat oldu mu?" sorusuna Baluken, "Aslında yapmış olduğumuz görüşmelerde her iki haftada bir yani maksimum iki haftada bir heyetimizin normalde Sayın Öcalan ile periyodik olarak düzenli olarak görüşmesi gerekiyordu, ancak başından beri AKP Hükümeti heyetin ne zaman İmralı'ya gideceğinden tutun da heyette kimin oraya gideceğine kadar her şeye müdahil olma hakkını kendinde görmüştür. Hükümetin genel olarak çözümsüz tutumu İmralı'ya gidecek heyetin takvimi içinde söz konusu. Bu gelinen aşama itibarıyla Sayın Öcalan ile bir an önce bir görüşme yapılmasını mevcut durumun Sayın Öcalan'a aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Mevcut durumu yaratan hükümetin tıkanıklığı yaratan tutumu ve politikalarıdır. Bu görüşmenin bir an önce yapılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
"Başvuru var mı?" sorusuna Baluken, "Başvuru var zaten. Başvuru sürekli olarak Adalet Bakanlığında arkadaşlarımızın yapmış olduğu başvurular bulunuyor" yanıtını verdi.

-"SAYIN BAŞBAKAN İLE BİREBİR GÖRÜŞME ŞEKLİNDE OLACAKSA HERHALDE BİR ANLAM İFADE EDECEK"-

Bakanlarla bir görüşme olup olmadığına ilişkin soruya Baluken, "Bütün görüşmelerde olduğu gibi yetkisiz gelen bir heyetle karşı karşıya kaldık" diyerek şöyle dedi:
"Bu görüşmeler daha çok Sayın Başbakan ile birebir görüşme şeklinde olacaksa herhalde bir anlam ifade edecek. Yoksa aksi takdirde diğer şekilde inisiyatif kullanamayan, karar veremeyen son hamle de tekrar Başbakan'a danışacağını söyleyen bir görüşmenin çok fazla katkı sunacağı kanaatinde değilim."

-"SAYIN BAŞBAKAN NEDEN BUGÜNE KADAR BİR BDP HEYETİYLE GÖRÜŞMEMİŞTİR"-

"Sayın Başbakan ile mi görüşmek istiyorsunuz?" sorusuna Baluken, "Sayın Başbakan neden bugüne kadar bir BDP heyetiyle görüşmemiştir? Hem Başbakan'ın hem hükümetin bütün bu tutumlarını gözden geçirmesi gerekir. Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" yanıtını verdi.
"Geri çekilme devam etmezse çatışma ihtimali olur mu?" sorusuna Baluken, "Süreç devam ediyor. KCK'nın açıklamasıyla ortaya çıkmış bir kriz yok. Ama hükümetin mevcut tutumu bir kriz durumudur" diye konuştu.
"Hükümetin iddiası yaşlı ve hasta olanların dışında ciddi bir çekilmenin söz konusu olmadığı, ne diyorsunuz?" sorusuna Baluken, "Doğru olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu konuda KCK ile yapmış olduğumuz görüşmeler var. Hükümete önermiş olduğumuz mekanizmalar var" dedi.(ANKA)
(MG/ÖZK)
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)

Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.

Gündem Haberlerinde Bu Hafta Çok Okunanlar

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı


Arşiv Arama
- -
Anket
4+4+4 sisteminden vazgeçilip 5+3+4 sistemine geçilmesini destekliyor musunuz?
Evet geçilmelidir
Hayır geçilmemelidir
Fikrim Yok!
Kamu Gündemi
© Copyright 2013 Kamu Gündemi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Destekliyoruz |
kamudanhaber
Eğitim-iş
kamuajans
Öğretmen Diyarı
Sendika Haberleri
Tüm Yerel Sen
Birleşik Kamu İş
Yandex.Metrica Haberler Haber Siteleri