Bdp Bire Bir Başbakan İle Görüşmek İstiyor

10 Eylül 2013 13:29 | 199 kez okundu

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını, "Barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz" diye değerlendirirken, "Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" dedi. ANKARA (ANKA)- BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını, "Barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz" diye değerlendirirken, "Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" dedi.
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında KCK'nın "geri çekilmeyi durdurduk" açıklamasını değerlendirdi.

-"BİR UYARI OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ"-

AK Parti Hükümetinin kendisinden beklenen ikinci aşamanın demokratik yasal ve anayasal değişiklikler yapılması hususunda tek bir somut adım atmadığını iddia eden Baluken, KCK'nın açıklamasına ilişkin şöyle dedi:
"Bu açıklamanın tamamına baktığımızda bu açıklama içeriğinin barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, AKP Hükümetini bugüne kadar barış sürecine ciddiyetsiz ve samimiyetsiz yaklaşımıyla ilgili bir uyarı olduğunu görmekteyiz. Özellikle bu durum AKP Hükümetinden kaynaklı tıkanıklığın giderilmesi için hala var olan fırsatın devam ettiği anlamına geliyor.
AKP Hükümetinin bir an önce bu adımları atması gerektiği çağrısını yinelemek istiyoruz."
Baluken, TBMM'nin erken açılması için yaptıkları çağrıyı da yineledi.

-SORULAR-

Bir basın mensubunun, "Sayın Buldan bir an önce İmralı'ya gitmemiz gerekiyor, dedi, müracaat oldu mu?" sorusuna Baluken, "Aslında yapmış olduğumuz görüşmelerde her iki haftada bir yani maksimum iki haftada bir heyetimizin normalde Sayın Öcalan ile periyodik olarak düzenli olarak görüşmesi gerekiyordu, ancak başından beri AKP Hükümeti heyetin ne zaman İmralı'ya gideceğinden tutun da heyette kimin oraya gideceğine kadar her şeye müdahil olma hakkını kendinde görmüştür. Hükümetin genel olarak çözümsüz tutumu İmralı'ya gidecek heyetin takvimi içinde söz konusu. Bu gelinen aşama itibarıyla Sayın Öcalan ile bir an önce bir görüşme yapılmasını mevcut durumun Sayın Öcalan'a aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Mevcut durumu yaratan hükümetin tıkanıklığı yaratan tutumu ve politikalarıdır. Bu görüşmenin bir an önce yapılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
"Başvuru var mı?" sorusuna Baluken, "Başvuru var zaten. Başvuru sürekli olarak Adalet Bakanlığında arkadaşlarımızın yapmış olduğu başvurular bulunuyor" yanıtını verdi.

-"SAYIN BAŞBAKAN İLE BİREBİR GÖRÜŞME ŞEKLİNDE OLACAKSA HERHALDE BİR ANLAM İFADE EDECEK"-

Bakanlarla bir görüşme olup olmadığına ilişkin soruya Baluken, "Bütün görüşmelerde olduğu gibi yetkisiz gelen bir heyetle karşı karşıya kaldık" diyerek şöyle dedi:
"Bu görüşmeler daha çok Sayın Başbakan ile birebir görüşme şeklinde olacaksa herhalde bir anlam ifade edecek. Yoksa aksi takdirde diğer şekilde inisiyatif kullanamayan, karar veremeyen son hamle de tekrar Başbakan'a danışacağını söyleyen bir görüşmenin çok fazla katkı sunacağı kanaatinde değilim."

-"SAYIN BAŞBAKAN NEDEN BUGÜNE KADAR BİR BDP HEYETİYLE GÖRÜŞMEMİŞTİR"-

"Sayın Başbakan ile mi görüşmek istiyorsunuz?" sorusuna Baluken, "Sayın Başbakan neden bugüne kadar bir BDP heyetiyle görüşmemiştir? Hem Başbakan'ın hem hükümetin bütün bu tutumlarını gözden geçirmesi gerekir. Ya Başbakan'ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir" yanıtını verdi.
"Geri çekilme devam etmezse çatışma ihtimali olur mu?" sorusuna Baluken, "Süreç devam ediyor. KCK'nın açıklamasıyla ortaya çıkmış bir kriz yok. Ama hükümetin mevcut tutumu bir kriz durumudur" diye konuştu.
"Hükümetin iddiası yaşlı ve hasta olanların dışında ciddi bir çekilmenin söz konusu olmadığı, ne diyorsunuz?" sorusuna Baluken, "Doğru olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu konuda KCK ile yapmış olduğumuz görüşmeler var. Hükümete önermiş olduğumuz mekanizmalar var" dedi.(ANKA)
(MG/ÖZK)

Yorumlar

Manşetler

 • 1
  Chp'li Halıcı Partisinden İstifa Etti (1)
  Chp'li Halıcı Partisinden İstifa Etti (1)
 • 2
  Siirt'te 2 okula molotoflu saldırı
  Siirt'te 2 okula molotoflu saldırı
 • 3
  Teog'da 4. Nakillerin Ardından 13 Bin Kontenjan Açık Kaldı
  Teog'da 4. Nakillerin Ardından 13 Bin Kontenja
 • 4
  40 Bin Öğretmen Ataması Yapıldı
  40 Bin Öğretmen Ataması Yapıldı
 • 5
  Ösym Uzman Yardımcılığı Sınav Sonuçları Açıklandı
  Ösym Uzman Yardımcılığı Sınav Sonuçları Açıklandı
 • 6
  Chp'den Gaziler İçin Teklif
  Chp'den Gaziler İçin Teklif
 • 7
  Adli Yargı Hakim Ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı İçin Başvurular 22 Eylül'de Başlıyor
  Adli Yargı Hakim Ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı
 • 8
  Böyle Olur Dağ Mahkemesi: Ceza Olarak Özel Aracı Gasp Edildi
  Böyle Olur Dağ Mahkemesi: Ceza Olarak Özel Aracı G
 • 9
  1 Çinlinin Hayatını Kaybettiği Madenden İlk Açıklama Geldi
  1 Çinlinin Hayatını Kaybettiği Madenden İlk Açıkla
 • 10
  Meteorolojiden Kuvvetli Yağış Uyarısı
  Meteorolojiden Kuvvetli Yağış Uyarısı